Biuro rachunkowe czy dział księgowości

Artykuł z dnia: 2012-01-12

Biuro rachunkowe czy dział księgowości Chcąc rozpoczynając działalność gospodarczą, musimy zmierzyć się z problemem prowadzenia księgowości i rachunkowości w swojej firmie. Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Mali przedsiębiorcy, szczególnie jednoosobowe firmy, zajmują się księgowością samodzielnie. Jest to możliwe tylko wtedy gdy przedsiębiorca dysponuje czasem i wiedzą aby podołać temu zadaniu.


W przypadku większych firm, najczęściej tworzone są działy księgowości, zatrudniające profesjonalnych księgowych. Działy takie zajmują się m.in. prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów, spraw kadrowo-płacowych, rozliczaniem faktur. Zatrudnienie księgowej/księgowych jest w zasadzie najlepszym rozwiązaniem, ale jest stosunkowo drogie, bo wymaga utrzymania dodatkowych etatów. Tańsze rozwiązaniem jest rozpoczęcie współpracy z biurem księgowym. Pracownicy biur rachunkowych są na bieżąco ze zmianami w prawie rachunkowym, posiadają wiedzę związaną z rozliczeniami specyficznymi dla wybranych profili działalności, np. prowadzenie magazynu, rozliczanie pilotów i kontrahentów w turystyce, itp. W przypadku małych firm koszty usług świadczonych przez biura księgowe są zawsze niższe niż koszty związane z zatrudnieniem profesjonalnego księgowego. Ponadto każde licencjonowane biuro rachunkowe ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, co gwarantuje bezpieczeństwo w przypadku błędu wykrytego przez urzędników Urzędu Skarbowego. Powierzenie prowadzenia księgowośći specjalistom, pozwoli ze spokojem zająć się biznesem, zdobywaniem nowych klientów i tak naprawdę zarabianiem pieniędzy.
W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi wirtualnego biura rachunkowego, ale o tym napiszemy w innym artykule.

Ciekawostki:

Biuro rachunkowe świadczy usługi związane z księgowością dla firm i dla osób fizycznych. Każde biuro rachunkowe musi posiadać ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone w związku ze swoją działalnością. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia zależy od zakresu wykonywanych przez biuro czynności